Sauna, geleneksel Fin hamamı. Banyo, yıkanma yeri, çıplak eğlence, geleneksel tıp olarak kabul edilir. Buhar ve yüksek ısı, banyo yapanların terlemesine neden olur.

Saunadaki bir termometre tipik olarak ısıyı ölçmek için kullanılır, nem veya buhar seviyelerini ölçmek için bir higrometre kullanılabilir. Kızılötesi terapi genellikle bir sauna türü olarak anılır, ancak Fin saunası kuruluşlarına göre kızılötesi bir sauna değildir. Buhar banyosu'ndan farklı, saunadaki buhar, sobaya su atılarak oluşturulur.
 

İlk halk saunası 1936 Berlin Olimpiyatları'nda Fin sporcuların tepkisi üzerine olimpiyat köyüne acil olarak inşa edilmiştir. Diğer ülkelerden gelen sporcuların ilk defa Berlin'de kullandıkları bu sauna, kültürün dünyaya yayılmasında büyük önem taşımışlardır. Bugünlerde Finlandiya'nın en büyük ikinci şehri olan Tampere, resmen "Dünyanın Sauna Başkenti" ilan edildi.

Saunanın, insan sağlığına olumlu yönde birçok etkisi vardır. Saunanın romatizmadan uyku bozukluğuna, gerginlikten depresif sıkıntılara kadar birçok konuda sağlığımız ile ilgili problemlere karşı iyileştirici ve tedaviye yardımcı olacak şekilde etki gösterdiği bugün birçok sağlık uzmanı tarafından kabul görmektedir.

Sauna,günün stresinden ve sorunlarından sıyrılıp sıcak, nemli ve ahşap bir oda içerisinde hem terleyerek hem de gevşeyerek dinlenmenizi ve rahatlamanızı sağlayan bir sağlık kabinidir. Saunanın yararları eski çağlardan beri insanlar tarafından bilinmektedir ve depresif bozukluklar, kireçlenme, romatizma gibi daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. 

Hamam (Arapça مامّ ح, hammâm) veya Avrupa'da yaygınlaşmış adıyla Türk Banyosu, özel bir düzenle ısıtılan sıcak ve soğuk suyu bulunan, yıkanma amacıyla kullanılan yapı.